Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNY




29. WODY MINERALNE Z KRANU


Różne skarby zawiera w sobie nasz Matka Ziemia - są w niej rudy żelaza oraz innych cennych metali, różnego gatunku węgle, ropa naftowa, siarka, sól, a nawet złoto. Takim skarbem ogłoszono również znajdowane w głębi ziemi wody mineralne, gdyż na powierzchni ziemi coraz trudniej było o czysta wodę do picia. Niestety wody mineralne są dobrem naturalnym, które zaczyna się łatwo i szybko psuć od momentu ich wydobycia. Trzeba bowiem wiedzieć, że w miejsce każdego litra, każdego metra sześciennego wody mineralnej wyssanej na powierzchnię ziemi zostanie zassana woda powierzchniowa, która natychmiast miesza się z mineralną.
Pierwszą wodę mineralną odkryto w Polsce około 200 lat temu. Ta woda to "Krystynka" z Ciechocinka. Później odkryto następne znane nam wody jak Staropolanka, Nałęczowianka, Żywiec, Kryniczanka itd. W sumie znaleziona w Polsce 28 źródeł (tylko) wód mineralnych, które spełniały starą normę obowiązującą do 1992 roku (minimum 1000 mg minerałów w 1 litrze wody).
Przez niemal 200 lat wody mineralne wydobywane były w małych ilościach w porównaniu z tym co stało się w ostatnich kilkunastu latach. Z tego powodu groźba skażenia ich wodami powierzchniowymi była minimalna. Dodajemy tutaj również, że wody powierzchniowe były kilkadziesiąt lat temu zdecydowanie czyściejsze niż dzisiaj. Najlepszym wykładnikiem zmian jakości wód powierzchniowych jest ilość rzek I klasy czystości na przestrzeni ostatnich lat:

1955 rok - 55%
1965 rok - 35%
1995 rok - 3%
1998 rok - 1%

Stara norma dotycząca wód mineralnych nie dopuszczała w nich nawet śladowych ilości pierwiastków oraz związków chemicznych pochodzących z odpadów i ścieków, które na powierzchni ziemi wzbogacały wody rzeczne. Kiedyś wody mineralne były po prostu czyste. Ale tak było kiedyś, bowiem dzisiaj dopuszcza się w wodach mineralnych coraz większe ilości tych samych związków, które musimy siłą rzeczy tolerować w wodach pitnych płynących z kranów lub zawartych w studniach przydomowych. W poniższej tabeli podajemy wybrane przykłady trujących pierwiastków, związków chemicznych i ich dopuszczalne ilości w wodzie pitnej oraz w wodzie mineralnej.

Spis publikacji