Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNY
36. RAPORT NIK DOTYCZĄCY WODY PITNEJ


Raport Najwyższej Izby Kontroli, będący podsumowaniem badań wody pitnej na obszarze całego kraju, wywoływał dużo pozytywnego szumu wokół tej sprawy. Pozytywnego, bowiem władze odpowiedzialne za jakość wody oraz jej kontrolę (producenci, czyli zakłady wodociągowe oraz sanepidy) ciągle i uparcie twierdzą, że woda jest najlepszej jakości. A tymczasem raport NIK zaprzecza tym opiniom.
Nie poosiadamy wprawdzie pełnej treści raportu i jego wyniki znamy na razie tylko z prasy oraz z internetu, ale już łatwo możemy zauważyć, że inspektorzy NIK badali wodę pobieżnie i nie na wszystkie zawarte w normie składniki. I mimo to okazuje się, że w 13 na 20 kontrolowanych miast woda jest niezdatna do picia. Jest rzeczą charakterystyczną, że również w powyższych badaniach sprawdzano smak wody, nie wiedząc przy tym, że ten smak nie wiele mówi o jej walorach zdrowotnych.
Postawa producentów wody (zakłady wodociągowe) jest oczywiście bez zmian; "to nieprawda, to straszenie ludzi, woda spełnia warunki normy europejskiej, itd., itp.". Czyli wszystko cacy, wszystko w normie. A my konsumenci ciągle i nieustannie krzyczymy: "TO DLACZEGO ILOŚĆ CHORÓB, ZGONÓW NA RAKA ORAZ DŁUGOŚĆ ŻYCIA POLAKÓW NIE JEST W NORMIE? DLACZEGO?"

Spis publikacji