Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNY
43.

Jak pozbyć się chemii z wody

Czy wszyscy pamiętamy ze szkoły tablicę Mendelejewa. Ten mądry rosyjski uczony zauważył kiedyś, że wszystkie pierwiastki, z którymi mamy do czynienia w przyrodzie, różnią się między sobą nie tylko właściwościami, ale również wielkością. Postanowił więc ułożyć je po kolei - od najmniejszego do największego - tworząc w ten sposób swoją słynną tablicę. Pierwiastkiem o numerze 1 na tej tablicy jest wodór (symbol H), który wraz z innym gazem - tlenem tworzy ciecz o nazwie woda. Wszystkich pierwiastków jest w przyrodzie ponad 100.
Pierwiastki łączą się ze sobą w przeróżny sposób i tworzą różne związki chemiczne. Z tych związków zbudowana jest skorupa ziemska i wszystko co się na niej znajduje; zwierzęta, rośliny, domy, żywność i wszystko inne co nas otacza.
Oprócz związków chemicznych, które istnieją na Ziemi od miliardów lat, od niedawna w szybkim tempie przybywa nowych związków - tych, które tworzą nasi zdolni chemicy w tysiącach laboratoriów i fabryk na całym świecie. Obecnie notuje się ponad 6.000.000 związków chemicznych i liczba ta nieustannie rośnie.
Pierwiastki i związki chemiczne występują w postaci ciał stałych, cieczy i gazów. Duża część tych związków rozpuszcza się w różny sposób w wodzie, która należy do najlepszych rozpuszczalników. Ale niemałą grupę stanowią takie związki, które rozpuszczają się w wodzie wyjątkowo łatwo, niemal natychmiast i takich związków notujemy obecnie ponad 2 300.
Człowiek jest również zbudowany z tysięcy związków chemicznych i żeby żyć musi związki te każdego dnia uzupełniać przez jedzenie, wdychanie powietrza oraz wypijanie wody i innych płynów. Niestety wśród spożywanych każdego dnia związków coraz częściej spotykamy takie, które są dla nas szkodliwe, często trujące i rakotwórcze. Najwięcej takich związków spożywamy wraz z wodą pitną, która, przypominam, łatwo rozpuszcza w sobie wszystko co napotka na swojej drodze. Nasze rzeki i jeziora już od dawna stały się istnym śmietniskiem wszystkich chemikaliów, które my - ludzie, sami wysypujemy (wszelakie śmietniska) oraz wylewamy (ścieki komunalne, przemysłowe i rolnicze) do środowiska.
Zakłady wodociągowe, które mają za zadanie oczyszczać wodę rzeczną celem przeznaczenia jej do picia, powstały ponad sto lat temu tylko w jednym celu - aby oczyścić wodę z mętności oraz trującym chlorem unieszkodliwić w niej bakterie. Zakłady te nigdy (!!!) nie były budowane w celu usuwania chemii z wody, niemogły zresztą, bo z ich technologią jest to po prostu niemożliwe. I w ten oto sposób, dzisiaj wszystkie związki chemiczne, które znajdują się w naszych rzekach (lub studniach) przechodzą w 100% (!!!) do naszych polskich kranów. Polskich, bowiem w krajach o wyższym standarcie życia nie dopuszcza się do takiego skażenia środowiska oraz wód powierzchniowych, jak w naszym kraju. Na Zachodzie jest zdecydowanie więcej zbiorników retencyjnych, w których zbierana jest czysta woda, która spada nam na głowy w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Ot, po prostu!
Najwięcej trucizn wypijamy z wodą, bowiem monopolistą w jej produkcji jest państwo i to samo państwo jest jednocześnie jedynym kontrolerem jej jakości. Chyba nie trzeba tej kwestii dalej rozwijać.
Czy po takim wstępie łatwiej jest zrozumieć dlaczego osmoza odwrócona w tak szybkim tempie zdobywa zwolenników na całym świecie, a szczególnie wszędzie tam, gdzie woda pitna oferowana ludziom jest bardzo zanieczyszczona? Membrany przeznaczone do oczyszczania wody pitnej posiadają porowatość, która pozwala przepuszczać rozpuszczone w wodzie pierwiastki mineralne (najczęściej sód, potas, wapń i magnez). Tutaj bardzo korzystamy z faktu, że cząstka wody H2O oraz pierwiastki życia są bardzo małe i łatwo przechodzą przez jej pory.
Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy, to tylko kwestia niedługiego czasu, kiedy wszyscy ludzie w Polsce dowiedzą się jak się ich truje wodą pitną. To również kwestia czasu kiedy się dowiedzą, że nie ma innego sposobu na oczyszczanie takiej wody niż odwrócona osmoza. I przyjdzie czas, gdy w każdym polskim domu będzie zainstalowany aparat osmotyczny, podobnie jak w każdym domu jest pralka, telewizor czy lodówka. To tylko kwestia czasu.

Spis publikacji