Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNYCopyright © 2004 AdvStar.
All rights reserved.


47.

MIEDZIANE RURY SĄ RÓWNIEŻ GROŹNE

Badania naukowców niemieckich potwierdzają ujemne skutki stosowania miedzianych rur do wody. Miedź, która przechodzi do wody pitnej wywołuje u jej konsumentów przewlekłe zatrucie. Najbardziej narażone są niemowlęta karmione mlekiem z butelki. Gdy zatrucie miedzią zostaje odkryte, to w większości przypadków jest już za późno - dziecka nie można już uratować.
Do tej pory nie znane były chroniczne zatrucia miedzią, czyli te, które przebiegają powoli. Notowano tylko ostre zapalenia tej choroby, które objawiają się:
- nudnościami
- bólami brzucha
- wymiotami
- biegunką
Zatrucie chroniczne miedzią jest wykrywane najczęściej dopiero wtedy, gdy zostaną przekroczone możliwości adaptacyjne wątroby do eliminacji miedzi w organizmie. W przypadkach typowych niemowlę rozwija się przez pierwsze miesiące zupełnie normalnie, a dopiero pod koniec pierwszego roku życia następuje u dziecka powiększenie brzucha i pojawia się szybko postępująca żółtaczka mechaniczna. W niektórych przypadkach lekarz stwierdza marskość wątroby w ostatnim stadium, co nieuchronnie prowadzi do zniszczenia tego ważnego organu.

Spis publikacji