Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNY




51.

AZOTANY - POMAGAJĄ CZY SZKODZĄ ?

Azotany należą do związków chemicznych, które w ostatnich dziesięcioleciach stosuje się w ogromnych ilościach w rolnictwie, w nawozach sztucznych. Czyli dobrze, bo każde dziecko wie, że nawozy sztuczne są po to, by z każdego hektara pola rolnego zbierać coraz więcej płodów rolnych. ale te pożyteczne dla rolników azotany są bardzo szkodliwe dla wszystkich ludzi, którzy zmuszeni są spożywać je z wodą pitną.
Azotany wysypywane w tysiącach ton na pola rolne przedostają się nieuchronnie do wód gruntowych, a w dalszej kolejności do wód rzecznych. Wody rzeczne są podstawowym źródłem wody pitnej produkowanej w zakładach wodociągowych, które nie usuwają z wody żadnych rozpuszczonych w niej związków chemicznych, również azotanów. Zatem wypijamy te azotany wraz z woda kranową lub studzienną.
Azotany przekształcają się w przewodzie pokarmowym w azotyny, a w połączeniu z białkiem dostarczanym z pożywieniem tworzą nitroaminy. A nitroaminy zaliczane są do najsilniejszych związków rakotwórczych jakie znamy. Wywołują najczęściej raka żołądka i raka pęcherza moczowego.
Azotyny są wyjątkowo niebezpieczne dla niemowląt - zwiększona zawartość we krwi prowadzi do zaburzenia transportu tlenu w organizmie niemowlęcia i powoduje chorobę o nazwie sinica. Sinicę niemowlęcia rozpoznaje się szybko: gdy już jest nieżywe, tak szybko to się odbywa. Bowiem niemowlęta nie posiadają jeszcze rozwiniętego mechanizmu obronnego przeciw azotynom. Taki mechanizm posiadają ludzie dorośli, dlatego u nich nie można od razu dojrzeć skutków zatrucia azotynami. To może trwać nawet 20 do 30 lat zgodnie z regułą kropli wody, która drąży skałę.
Jeśli chcesz ustrzec się przed trującymi azotynami w wodzie pitnej, masz tylko jedno rozwiązanie - odwróconą osmozę.

Spis publikacji