Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNY




55.

OCZYSZCZALNIE SCIEKÓW - CZY WYCZYSZCZA WSZYSTKO ?

W świadomości większości społeczeństwa istnieje przekonanie, że wszystkie ścieki jakie produkujemy w domach i fabrykach nie muszą nas martwić, bo z nimi radzą sobie doskonale oczyszczalnie ścieków. W niniejszym artykule chcemy pokazać, że to co w ściekach najgorsze i najbardziej niebezpieczne - chorobotwórcze związki chemiczne - i tak w nich pozostanie.
Dla porządku podzielmy ścieki na 3 kategorie:
1. Ścieki przemysłowe - tu każda fabryka ma obowiązek oczyszczać własne ścieki przed wylaniem ich do rzek. Jeśli tego nie czyni musi płacić kary, a ponieważ te kary bardziej opłaca się płacić niż oczyszczać ścieki dlatego większość zakładów woli płacić kary. 2. Ścieki rolnicze - tworzą je nawozy sztuczne oraz pestycydy wysypywane oraz wylewane na pola, łąki, sady i lasy. Tu nie ma mowy oczyszczaniu ścieków. Pestycydy, trucizny, które służą do niszczenia chwastów, grzybów, owadów, gryzoni itp., przesiąkają bezpośrednio do wód gruntowych i dalej do rzek. Te pestycydy piją z wodą wszyscy posiadacze studni oraz posiadacze kranów w domach.
3. Ścieki komunalne- w tym sektorze sytuacja wygląda następująco; w roku 2002 tylko połowa polskich miast posiadała oczyszczalnie ścieków komunalnych. A jak odbywa się oczyszczanie ścieków komunalnych opisujemy poniżej.
W pierwszym etapie ścieki komunalne przepływają przez odpowiednie kraty, na których zatrzymują się duże przedmioty i zanieczyszczenia jak puszki, papier toaletowy, podpaski higieniczne itd., itp. Dalej ścieki wlewane są do dużych zbiorników, a tutaj osadzać będą się mniejsze części w nich zawarte tworząc na dnie szlam. Ten szlam zostanie później wysuszony i wywieziony poza teren oczyszczalni. Jednocześnie do ścieku dodaje się odpowiednie bakterie, które żywią się odchodami ludzi, a oczyszczone w ten sposób ścieki są później przepompowywane prosto do rzek.
Dla nas ważne jest, że również oczyszczalnie ścieków nie usuwają z nich toksycznych i chorobotwórczych dla ludzi związków chemicznych, ponieważ nie mają na to sposobu. Związki te wylewane są ze ściekiem po prostu do rzek. Z tych samych rzek zakłady wodociągowe pobierają wodę, którą ponownie oczyszczają z części mechanicznych, chlorują dla zabicia bakterii i posyłają ludziom do mieszkań jako wodę pitną. Niestety również zakłady wodociągowe nie potrafią tradycyjnymi metodami usunąć z wody rzecznej związków chemicznych. Obecnie na całym świecie istnieje tylko jedna skuteczna metoda na pozbycie się chemii z wody. Ta metoda to odwrócona osmoza

Sztuka zycia nie polega na tym, zeby unikac klopotów, ale zeby wsród nich wzrastac.
Bernard M. Baruch

Spis publikacji